Hometown Augusta, Georgia Munster, Indiana
Pre-fight record 9-2 9-1
Result
Both fighters receive 6 figure contract

The finale was held at the Cox Pavilion w Las Vegas w stanie Nevada został wyemitowany 9 kwietnia 2005 roku na antenie Spike TV. Był sędziowany przez Herba Deana i został zaplanowany na trzy 5-minutowe rundy, standardowy format UFC dla walk bez tytułu.

żaden z zawodników nie zaproponował „dotknięcia rękawic” (gest sportowego zachowania) na początku walki. Obaj zawodnicy wymieniali ciosy i okazjonalne Low kick, przy czym Griffin zyskał niewielką przewagę (według komentatora kolorowego Joe Rogana). Pierwsza runda zakończyła się bez wyraźnego zwycięzcy. Rogan nazwał pierwszą rundę „Hagler-Hearns” w historii mieszanych sztuk walki (nawiązując do słynnej walki bokserskiej między Marvinem Haglerem i Thomasem Hearnsem, znanej jako wojna).

na początku drugiej rundy, prosty przez Bonnara stworzył cięcie na nosie Griffina, co skłoniło sędziego do przerwania walki, aby lekarz mógł sprawdzić cięcie i oczyścić Griffina z zarzutów. Został oczyszczony, a walka trwała nadal, ponieważ Bonnar kontrolował Griffina klinczem Muay Thai i przyłożył kilka kolan do twarzy Griffina. Runda zakończyła się porażką Griffina, a Bonnar obronił ofensywę Griffina.

w trzeciej i ostatniej rundzie Griffin rozpoczął od niskich kopnięć i ciosów; Bonnar próbował kontratakować z dystansu. Griffin oddał kilka kolan z tajskiego klinczu. W połowie rundy Bonnar wykonał kilka krótkich ciosów podczas walki. Bonnar kontratakował jednak dopiero wtedy, gdy pojawiły się nadarzające się okazje. Runda zakończyła się trzymaniem Bonnara w tajskim klinczu i atakowaniem kolanami, po czym nastąpiła krótka wymiana ciosów.

wszyscy trzej sędziowie punktowali walkę 29-28 na korzyść zwycięzcy, Forresta Griffina, ale ze względu na znakomity występ Stephana Bonnara, Dana White przyznała Stephanowi kontrakt UFC na miejscu.

UFC przyznało Griffinowi kontrakt, a także samochód Scion, rower dirtowy i zegarek Audemars Piguet.