Maybaygiare.org

Blog Network

Ashley forța Hood

vigoare în August 2007

ca un începător Dragster de alcool de Top în 2004, ea a câștigat trei din ultimele cinci curse sezonului, inclusiv cea de-a 50—a ediție anuală Mac Tools S. U. A. nationals la Indianapolis și evenimentul Automobile Club of Southern California de la Pomona, unde a împărțit cercul câștigătorilor cu tatăl ei-primii câștigători tată-fiică ai NHRA. A terminat anul pe locul patru în punctele naționale de șofer.

2007Edit

În 2007, Force s-a mutat în rândurile profesionale, conducând o mașină amuzantă Mustang Top Fuel sponsorizată de Castrol pentru echipa tatălui ei, John Force Racing.Force și tatăl ei au făcut istorie NHRA în Atlanta, în aprilie, când au devenit primul tată și fiică care s-au întrecut între ei. Ea a câștigat runda cu un timp scurs de 4.779 secunde și o viteză maximă de 317.05 mph (510.24 km/h). A avansat în semifinale, ceea ce a legat-o pentru cel mai bun final de eveniment auto amuzant pentru o femeie.

în octombrie 2007, la Strip la Las Vegas Motor Speedway, a devenit prima femeie care a concurat într-o rundă finală national series TF / FC, dar a fost învinsă pe un holeshot de Tony Pedregon.

2008Edit

la începutul sezonului de curse 2008, Force și-a croit drum spre runda finală de eliminări în trei întâlniri consecutive: Houston, Las Vegas și Atlanta. A făcut prima apariție în runda finală a anului pe 30 Martie la Houston, dar a pierdut în fața lui Del Worsham. La Las Vegas, a fost învinsă în finală de Tim Wilkerson, dar a devenit prima femeie pilot care a condus vreodată clasamentul NHRA Funny Car point. La 27 aprilie 2008, la Atlanta, adversarul Force în finală a fost tatăl ei, John, care căuta să înscrie cea de-a 1000-a victorie din carieră. Forța mai tânără a revendicat prima ei victorie NHRA Funny Car în acea zi, prima pentru o femeie, cu un timp scurs de 4.837 secunde, al doilea cel mai rapid al weekendului din clasa Funny Car.

2009Edit

Force a obținut cea de-a doua victorie a carierei sale pe 29 martie 2009 la O ‘ Reilly NHRA Spring Nationals; în finală l-a învins pe fostul ei instructor Jack Beckman.

Beckman a învins forța în prima rundă de eliminări la următoarea cursă de la Las Vegas. Apoi și-a adunat a patra calificare în carieră #1 la naționalele sudice, în care Beckman a învins forța în finală. Force și-a compilat cea de-a cincea calificare din carieră #1 la Thunder Valley Nationals

în SUA. Naționali, Force l-a învins pe coechipierul Robert Hight pentru a-i câștiga distincția de a nu fi doar prima femeie șofer de mașină amuzantă care a câștigat la Indianapolis, ci și prima femeie șofer care a câștigat în două clase diferite. A terminat sezonul 2009 pe locul 2 în puncte, devenind cea mai înaltă femeie finisher din istoria mașinilor amuzante.

2011Edit

la 25 ianuarie, în timpul unei conferințe de presă John Force Racing, a fost anunțat Force Hood va deveni președintele John Force Entertainment, o filială a John Force Racing, care se va concentra pe dezvoltarea de proiecte și produse media. La aceeași conferință de presă, Force-Hood a anunțat că ea și soțul ei își așteaptă primul copil în August și că va fi în pauză pentru sezon. John Force va conduce Castrol GTX Ford în competiții pentru sezonul 2011. Mike Neff, un fost șofer care și-a asumat atribuțiile de șef al echipajului Force după plecarea bruscă a veteranului șef al echipajului Austin Coil, va prelua conducerea Castrol GTX High kilometraj Ford pentru Force, în timp ce sora Courtney a devenit al patrulea șofer în Traxxas Ford Mustang.