Maybaygiare.org

Blog Network

Michael Spinks

primii aniedit

Spinks a devenit apoi profesionist cu o victorie asupra lui Eddie Benson, eliminându-l într-o rundă pe 17 aprilie 1977 în Las Vegas. Cu aceasta, Spinks a început o serie de victorii de 31 de lupte care s-ar extinde aproape până la sfârșitul carierei sale. După încă patru victorii, Spinks a terminat ’77 cu prima luptă care a început o ascensiune treptată în calitatea opoziției: o decizie în opt runde asupra Gary Summerhays, un tânăr boxer popular al vremii.

în 1978, Spinks a câștigat două lupte, inclusiv o decizie în opt runde asupra fostului challenger mondial la categoria mijlocie Tom Bethea, în același undercard în care fratele său Leon l-a detronat pe Ali ca campion mondial la categoria grea în Las Vegas.

1979 a văzut Spinks obține mai puțin de trei minute de acțiune de box în interiorul unui inel, cu singura sa luptă care se încheie într-o primă rundă knock-out de Marc Hans, dar în 1980, Spinks a luat ascensiunea spre partea de sus la un alt nivel, când a învins viitorul campion IBF super-mijlocie Murray Sutherland, David Conteh, și fringe concurenți Ramon Ronquillo și Alvaro Yaqui Lopez (care a contestat pentru un titlu mondial de patru ori). Dintre cele cinci victorii ale sale din acel an, trei au venit prin knockout, Sutherland și Johnny Wilburn fiind singurii care au durat distanța.

primul titlu mondialedit

până în 1981, Spinks era deja un concurent de top clasat și, după ce l-a învins pe fostul și viitorul campion mondial la categoria ușoară Marvin Johnson printr-un knockout în patru runde, WBA l-a făcut pe Spinks challenger numărul unu, așa că, pe 18 iulie a acelui an, L-a întâlnit pe campionul WBA la categoria ușoară Eddie Mustafa Muhammad, încă o dată în Las Vegas. Spinks l-a abandonat pe Mustafa Muhammad în runda 12 și a continuat să devină campion WBA la categoria grea ușoară, cu o victorie de decizie în 15 runde. El a apărat titlul o dată în ’81, învingându-l pe Vonzell Johnson printr-un knockout în șapte.

1982 a început cu o victorie eliminatorie asupra lui Mustafa Wassaja. Spinks devenise un superstar, cel puțin în lumea boxului. A început să apară pe copertele revistelor de box, iar fanii boxului au început să strige pentru o luptă de unificare cu campionul WBC Dwight Muhammad Qawi. Tragedia i-a lovit viața, însă, când în ianuarie 1983, soția sa de 24 de ani, Sandy Massey, a murit într-un accident de mașină, lăsându-l pe Spinks părintele unic al fiicei sale de doi ani, Michelle.

Spinks vs QawiEdit

Articol principal: Michael Spinks vs. Dwight Muhammad Qawi

între timp, lupta pe care toți fanii o doreau era solicitată și de criticii de box și de editorii de reviste. Pe 18 martie, la două luni după moartea soției sale, Spinks și Qawi s-au întâlnit într-un ring de box pentru Campionatul necontestat de greutate ușoară. Lupta a fost difuzată de HBO World Championship Boxing și, potrivit cărții The Ring: Boxing the 20th Century, Spinks a avut un moment foarte greu de depășit înainte de a începe chiar: fiica sa l-a întrebat, în timp ce se afla în vestiarul său, dacă mama ei va veni să urmărească lupta. După ce a izbucnit în lacrimi, s-a compus și a dominat lupta cu jabul său și o mulțime de cârlige și cruci strategice. El l-a oprit în mod repetat pe Qawi în primele 11 runde, dar a așteptat cu prudență ca Qawi să iasă din apărarea ghemuită pentru a-și relua asaltul. Qawi a marcat un knockdown în runda a opta. Scorurile oficiale au fost 144-140, 144-141 și 144-141, toate pentru Spinks, care era acum necontestat campion mondial la categoria grea ușoară. El a apărat titlul încă o dată înainte de sfârșitul anului, împotriva lui Oscar Rivadeneira din Alaska, pe care l-a bătut cu un knockout de zece runde.Spinks a luptat o singură dată în 1984, păstrându-și coroana cu o decizie majoritară de douăsprezece runde asupra lui Eddie Davis. El și Qawi erau la doar câteva săptămâni distanță de lupta cu o revanșă în septembrie a acelui an, dar acea luptă a fost anulată când Qawi a fost rănit în timpul antrenamentului. Spinks a fost, de asemenea, recunoscut ca IBF campion la categoria grea ușoară în 1984.

Holmes vs SpinksEdit

În 1985, Spinks i-a învins pe David Sears și Jim McDonald, ambii prin knockout, în apărarea titlului, înainte de a-l provoca pe Larry Holmes pentru IBF și Campionatul liniar la categoria grea. Holmes încerca să lege Rocky Marciano ‘ s record de 49-0 ca campion la categoria grea, dar Spinks a fost cel care a făcut istorie în acea noapte, câștigând o decizie unanimă controversată și îngustă de cincisprezece runde și devenind primul campion mondial la categoria ușoară care a câștigat titlul mondial la categoria grea. Controversata sa victorie asupra lui Holmes a fost numită revista Ring suparat al anului. Cu aceasta, Michael și Leon deveniseră, de asemenea, prima pereche de frați care au fost vreodată campioni mondiali la categoria grea, urmați două decenii mai târziu de Wladimir și Vitali Klitschko.

în 1986, Spinks și Holmes s-au luptat cu o revanșă ca parte a seriei de unificare grea și au avut aproape același rezultat, de data aceasta Spinks câștigând printr-o decizie de divizare de 15 runde. După aceea, a păstrat încă o dată Campionatul Mondial de greutate, printr-un knockout în patru împotriva Steffen Tangstad. În 1987 a fost dezbrăcat de coroană de către IBF pentru că a refuzat să lupte cu provocatorul lor obligatoriu, Tony Tucker, și a acceptat o ofertă mai mare de a lupta cu Gerry Cooney în schimb. Spinks l-a eliminat pe Cooney în cinci runde, iar după ce Mike Tyson a unificat centurile la categoria grea, fanii au început să strige pentru o luptă între ei, la fel de mulți Spinks recunoscuți încă ca campionul lineal legitim.

Spinks vs TysonEdit

Articol principal: Mike Tyson vs.Michael Spinks

lupta dintre Spinks și Mike Tyson a avut loc în iunie 1988, Tyson doborându-l pe Spinks de două ori în drum spre un knockout din prima rundă. Tyson și Dwight Muhammad Qawi au fost singurii luptători care au făcut oficial Spinks. A fost prima înfrângere a lui Spinks în ringul profesional și ultima sa, deoarece s-a retras în urma luptei. În această luptă a fost grav afectat de frică.Spinks a avut un record de 31 de victorii și 1 pierdere, cu 21 de victorii prin knockout ca profesionist.

pe lângă succesul său ca grea, Spinks este în general considerat unul dintre cei mai mari campioni și luptători la categoria grea ușoară din toate timpurile. El a fost singurul campion la categoria grea ușoară care a rămas neînvins în întreaga istorie a diviziei de la înființarea sa în 1903 (până la Joe Calzaghe), precum și singurul campion la categoria grea ușoară care a câștigat titlul la categoria grea.revista The Ring din 2002 L-a clasat pe Spinks ca fiind al treilea cel mai mare grup de greutate ușoară din toate timpurile, în spatele lui Ezzard Charles și Archie Moore, dar înaintea lui Tommy Loughran, Bob Foster, Harold Johnson, Maxie Rosenbloom și Billy Conn. Mai mult, Spinks a făcut ceea ce niciun alt campion la categoria grea ușoară nu a reușit vreodată să facă: deplasați-vă pentru a câștiga campionatul mondial de greutate, prin decizia campionului IBF Larry Holmes în 1985.

pe lista revistei Ring cu cei mai mari 100 de puncheri din toate timpurile, Spinks a fost clasat pe locul 42.

pe lista revistei Ring cu cei mai buni 80 de luptători din ultimii 80 de ani, lansată în 2002, Spinks s-a clasat pe locul 41.

East Side Boxing a spus în tributul său către Spinks, „Michael Spinks a rămas neînvins luptând în cea mai profundă eră din istoria grea ușoară. Și l-a învins pe adevăratul campion la categoria grea pentru a câștiga titlul, care a fost, de asemenea, neînvins. Michael Spinks este cel mai realizat campion la categoria grea ușoară din istorie.”